• Ośrodek Kultury
    Gminy Wolin
03 paź 2018

Po zebraniu ostatnich kłosów zboża nadszedł czas na uroczyste święto plonów, obrzędowe zakończenie zbioru płodów ziemi. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości.

W sobotę 22 września od wczesnych godzin rannych, przygotowywany był teren w okół Świetlicy Wiejskiej w Lasce aby godnie i radośnie powitać dożynkowych gości. Obchody Ottonowego Święta Plonów Laska 2018, rozpoczęły się polową Mszą Świętą wokół świetlicy rozłożone zostały chleby oraz przepiękne wieńce dożynkowe, symbole ogromnego trudu i poświęceni rolnika. 
Starostowie dożynek –  Anna Motyl i Zbigniew Rutkowski przekazali tradycyjny bochen chleba Burmistrzowi Wolina Eugeniuszowi Jasiewiczowi. Burmistrz skierowali do wszystkich zebranych, a w szczególności do rolników, ciepłe słowa uznania i wyrazy wdzięczności.
Tradycyjnie odbył się konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe oraz na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jury w składzie Jarosław Rzepa, Marek Matys oraz Małgorzata Wójcik, dokonali bardzo trudnego wyboru i wyłonili zwycięzców tegorocznych konkursów, a byli to:

 

 W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy:

I miejsce Sołectwo Zagórze
II miejsce Sołectwo Skoszewo
III miejsce Sołectwo Laska


W konkursie na najpiękniejsze stoisko dożynkowe:

I miejsce Sołectwo Laska
II miejsce Sołectwo Recław
III miejsce Sołectwo Skoszewo


Część artystyczna, była bardzo urozmaicona, każdy mógł znaleźć coś dla siebie od muzyki ludowej do disco polo. Wystąpił zespól Stuchowianki, Czerwona Róża, Ostromice Kapela, Wolinianki, Perełki Wisełki, zespól z Domysłowa oraz Irena Węgier. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

>> FOTORELACJA <<


W imieniu organizatorów czyli Gminy Wolin, Ośrodka Kultury Gminy Wolin oraz Sołectwa Laska, składam serdeczne podziękowania sołectwom Gminy Wolin za kultywowanie cennych, staropolskich tradycji oraz angażowanie dzieci i młodzieży w rozbudzaniu zainteresowań tradycją ludową. Dziękuję wszystkim którzy przyczynili się do tego pięknego świętowania  za wspieranie naszej lokalnej kultury.
Dożynki to czas szczególny kiedy swe myśli kierujemy w stronę rolników. Pamiętajmy jednak przez cały rok o ich ciężkim trudzie podczas żniw. Pamiętajmy, że każda kromka chleba, to pot i wiele godzin ludzkiej pracy.

Szanujmy to i nie przestawajmy im życzyć:  Szczęść Boże!

Joanna Kulikow
OKG Wolin