• Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji

XVIII Finał Wielkiej Orkietry Świątecznej Pomocy w Wolinie 10.01.2010 r.

Po raz pierwszy w Wolinie zebraliśmy tyle pieniędzy 8602 zł, 15 EUR. Choć zanosiło się na słaby wynik z powodu zimna, opadów śniegu i wiatru, to serca ofiarodawców i zaangażowanie wolontariuszy i ich opiekunów przyczyniły się do zebrania tak optymistycznej kwoty. Podczas tegorocznego Finału kwestowało ok. 20 wolontariuszy. Wśród nich najbardziej liczną grupę, bo aż 13 osobową stanowili uczniowie Publicznego Gimnazjum w Wolinie oraz absolwenci tegoż gimnazjum, a byli to: Martyna Górnik, Marta Zaklikowska, Alicja Ożyńska, Magda Klimkowska, Katarzyna Rudnicka, Jagoda Woszczyk, Karolina Zbożnik, Joanna Panciuchin, Daria Rajtak, Piotr Stańczyk, Radek Zając, Sandra Skiba, Joanna Ludwicka. Opiekunki tej licznej grupy w osobach p. Beata Podhajska i p. Donata Południak wraz wolontariuszami oprócz tego, że wykonały ogromną pracę związaną z liczeniem zebranych pieniędzy, koordynowały całą zbiórką w mieście. Niezwykłymi wolontariuszami byli Pan Wiktor Nowak ze starszym synem Piotrem i jego kilkuletnim synem Jareczekiem, którzy jak co roku organizowali przejażdżki bryczką. Równie niezwykłym wolontariuszem  był przepięknie ubrany  Św. Mikołaj z elfami z Publicznej Szkoły Podstawowej w Troszynie. Ogromną skutecznością wykazały się wolontariuszki Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło w Wolinie, które zebrały do swojej puszki prawie 1800 zł!!!. Za okazanie serca obdarowywały ofiarodawców domowymi wypiekami, kawą i herbatą oraz pysznościami, które jak co roku ugotowała p. Wanda Pelplińska. Pani Wanda każdego roku wspiera akcję WOŚP w Wolinie wykorzystując swoje niezwykłe zdolności kulinarne. W tym roku ugotowała niebiański bigos i przepyszny żur.

Bez strażaków z OSP Wolin coroczna zbiórka nie cieszyłaby się takim, jak dotąd powodzeniem. To oni właśnie przygotowali widowiskowe "światełko do nieba", przez cały czas trwania akcji czuwali nad jej prawidłowym przebiegiem dbając m.in. o bezpieczeństwo wolontariuszy oraz dostarczyli puszki z pieniędzmi do sztabu w Międzyzdrojach, bo właśnie z Międzyzdrojami w tym roku zbierał Wolin.

Program artystyczny cieszył się ogromnym powodzeniem. Przedszkolaczki z Publicznego Przedszkola w Wolinie zaprezentowały przedstawienie pt. "Zimowe Spotkania". Z równie ciepłym przyjęciem spotkał się występ zespołu wokalnego WIOLINKI działającego przy Ośrodku Kultury w Wolinie, pod kierunkiem p. Urszuli Traczyk. W koncercie Paulinki Serokos udział wzięło wielu mieszkańców Wolina, a miłośnicy muzyki klasycznej mogli posłuchać koncertu fortepianowego w wykonaniu Joanny Panciuchin i Julii Kudlińskiej, uczennice p. Elżbiety Karczmarek prowadzącej zajęcia nauki gry na pianinie w Ośrodku Kultury w Wolinie. Kunsztem aktorskim wykazali się uczniowie Publicznego Gimnazjum w Wolinie, którzy z Szymonem Nowakiem - klawisze i wokal oraz z Julitą Winiarską - wokal, stworzyli pełen humoru program artystyczny.

Wystąpiły również zespoły muzyczne. Jak zwykle liczne grono fanów oklaskiwało, występ wolińskiego zespołu GreenWood, natomiast koncert zespołu Sunny Holiday Band przerodził się w taneczną zabawę, w której udział wziął Elvis Presly (w roli Elvisa niesamowity Szymon Nowak - gratulujemy niezwykle wiarygodnej kreacji aktorskiej i tańca na miarę króla rocka!!!). Liczne grono mieszkańców oklaskiwało występ zespołu wokalnego WOLINIANKI oraz gminnego chóru JULIN.

Stałym punktem programu WOŚP w Wolinie jest licytacja rzeczy dziwnych, w prowadzeniu, której jak co roku pomagała Pani Danuta Zwierzyńska. Wśród licytowanych przedmiotów znalazł się witraż i biżuteria wykonane metodą Tiffaniego. Te artystyczne dzieła wykonały Magda Klimkowska, Joasia Panciuchin, Alicja Ożyńska, Sandra Skiba i Kasia Rudnicka, tj. podopieczne p. Żanety Kazimierskiej Zając, która prowadzi w ośrodku kultury w Wolinie zajęcia z witrażownictwa.

Każdorazowo koordynacją i współorganizacją wszystkich elementów programu WOŚP w Wolinie zajmują się pracownicy Ośrodka Kultury w Wolinie oraz placówek wiejskich w  Troszynie  i Wisełkce.

Nie sposób wymienić wszystkich z osobna. Do sukcesu przyczynili się hojni mieszkańcy, organizatorzy wraz z wolontariuszami, oraz wszyscy artyści. Organizatorzy dziękują wszystkim za serce i ofiarność. Siema do następnego Finału.

 

Program:

od godziny 10.00

* filmowy poranek dla dzieci w Muzeum Regionalnym w Wolinie,
* przejażdżki bryczką - zaprasza Wiktor Nowak  z synem Jareczkiem,
* uczta dla podniebienia !!! ogródek gastronomiczny przed wejściem do Ośrodka Kultury, wypieki serwowane przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło w Wolinie,
*  niewiarygodnie pyszny bigos i biały barszcz - specjały naszej Wandzi Peplińskiej.

14.00 - pokaz ratownictwa strażackiego prezentowany przez OSP Wolin na parkingu przy pizzerii - błonie Wolin

Ośrodek Kultury Gminy Wolin - 11.30 - 20.00

11.30 - koncert Pauliny Serokos
12.00 - przedstawienie teatralne dzieci z Przedszkola Miejskiego w Wolinie "SPOTKANIE ZIMOWE"
12.30 - koncert pianistów Ośrodka Kultury Wolin- Joanna Panciuchin, Julia Kudlińska
13.00 - występ zespołu wokalnego "WOLINIANKI"
13.30 - występ dziecięcego zespołu wokalnego "WIOLINKI"
14.00 - występ gminnego chóru JULIN
14.30 - przedstawienie w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum w Wolinie
15.00 - koncert zespołu instrumentów dętych z perkusją MODERATO ze Świnoujścia
16.00 - koncert zespołu GreenWood z Wolina
17.00 - aukcja rzeczy dziwnych
18.30 - koncert zespołu SUNNY HOLIDAY BAND
20.00 - ŚWIATEŁKO DO NIEBA - RYNEK

Wszystkim wydarzeniom towarzyszyć będzie przepiękny święty Mikołaj z elfami z Publicznej Szkoły Podstawowej z Troszyna w Ośrodku Kultury w Wolinie od 15.00 do 19.00, karykatury "na żywo" w wykonaniu artysty plastyka p. Daniela Strzelczyka.

Organizatorzy, artyści, wolontariusze serdecznie zapraszają i zachęcają do ofiarności, bo jak mówi sam Jerzy Owsiak "najważniejszy jest człowiek".