• Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji

XIX Finał WOŚP w Wolinie

Kolejny raz wolinianie udowodnili, że mają niezwykle gorące serca. Jak, co roku Wolin przyłączył się do Sztabu w Międzyzdrojach przy Międzynarodowym Domu Kultury.

Podczas tegorocznego XIX Finału WOŚP w Wolinie zebraliśmy rekordową sumę 11 165,11zł, 11USD, 20 EUR oraz korony szwedzkie i norweskie, które liczą pracownicy BS Międzyzdroje, a także złoty pierścionek, który zostanie przesłany przez Sztab Międzyzdroje do Warszawy.

Choć aura była niesprzyjająca, co wróżyło słaby wynik, to serca ofiarodawców i zaangażowanie wolontariuszy i ich opiekunów przyczyniły się do zebrania rekordowej  kwoty. Podczas tegorocznego Finału kwestowała też rekordowa liczba wolontariuszy, bo aż 32, a byli to:

Katarzyna Rudnicka, Jarosław Nowak, Joanna Adamczewska, Magdalena Frąszczak, Łukasz Mucha, Jakub Koniuto, Natan Klucha, Gabriela Szymańska, Marta Karmiłowicz, Joanna Poprawa, Sandra Skiba, Katarzyna Styczeń, Aleksandra Otkała, Ewelina Charewicz, Patrycja Hoffa, Patrycja Wawrzycka, Izabela Śluz, Monika Mularczyk, Jusytna Firyn, Roksana Przybylińska, Apolonia Borzęcka, Wiktoria Fiedorowicz, Barbara Felusiak, Kamil Noworolnik, Paulina Makara, Roksana  Banaszczak, Daria Banak, Ola Żurawska, Martyna Górnik, Aneta Tałajkowska, Amanda Serowiecka, Marta Zaklikowska, Dominika Śpiewak

Wśród nich są uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolinie, Publicznego Gimnazjum w Wolinie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Troszynie. Zbiórkom i licytacjom towarzyszyło mnóstwo atrakcji. Bardzo ciekawy program dla ofiarodawców zaproponowany został przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie. Mieszkańcy Wolina mogli również być świadkami występów zespołów wokalnych i instrumentalnych w Ośrodku Kultury Gminy Wolin. Tradycją jest, że lokalni artyści, muzycy bardzo aktywnie uczestniczą każdorazowo w Finale WOŚP, chcąc mieć swój udział w zbiórce, a tym samym pomóc chorym dzieciom. Wśród lokalnych wykonawców wystąpił chór JULIN pod kierunkiem p. Józefa Romanowskiego, zespół wokalny WOLINIANKI pod kierunkiem p. Piotra Lesińskiego, wokalny zespół dziecięcy WIOLINKI pod kierunkiem p. Urszuli Traczyk i nie zabrakło 20 osobowej grupy przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Wolinie, które wystąpiły ze swoim przedstawieniem. Swoim, jak zwykle udanym występem wokalno- instrumentalnym, przyciągnęła wielu słuchaczy Paulinka Serokos, a podczas jej koncertu wielu hojnych ofiarodawców wrzucało datki do puszek.

Aktywnie w zbiórkę włączył się p. Wiktor Nowak ze swoim kilkuletnim synem Jareczekiem, którzy jak co roku organizowali przejażdżki bryczką. Równie niezwykłym wolontariuszem  był przepięknie ubrany  Św. Mikołaj z elfami z Publicznej Szkoły Podstawowej w Troszynie. Ogromną skutecznością wykazały się wolontariuszki Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło w Wolinie, które za okazanie serca obdarowywały szczodrych ofiarodawców domowymi wypiekami, kawą i herbatą oraz żurem ugotowanym przez p. Wandzię Pelplińska. Pani Wanda każdego roku wspiera akcję WOŚP w Wolinie wykorzystując swoje niezwykłe zdolności kulinarne.

Bez strażaków z OSP Wolin coroczna zbiórka nie cieszyłaby się takim, jak dotąd powodzeniem. To oni właśnie przygotowali widowiskowe "światełko do nieba", przez cały czas trwania akcji czuwali nad jej prawidłowym przebiegiem dbając m.in. o bezpieczeństwo wolontariuszy.

Stałym punktem programu WOŚP w Wolinie jest licytacja rzeczy dziwnych. Pani Danuta Zwierzyńska, która jak co roku poprowadziła akcję, przeszła samą siebie wylicytowała kwotę w wysokości ok. 2500,00 zł, to również rekord dotychczasowych Finałów WOŚP organizowanych w Wolinie. Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się ofiarowane i misternie wykonane aniołki z masy solnej przez Karolinę Gołębiowską, witraże ofiarowane i wykonane przez p. Żanetę Kazimierską-Zając, grafiki starego Wolina wykonane przez p. Daniela Strzelczyka, który w czasie Finału miał ręce pełne pracy wykonując na żywo karykatury wszystkim chętnym, a jednocześnie hojnym ofiarodawcom. Pan Strzelczyk, jak co roku narysował i przekazał do licytacji karykaturę Owsiaka, którą wylicytował Burmistrz Wolina p. Eugeniusz Jasiewicz. Ponadto Pani Danusia Zwierzyńska zlicytowała pyszne torty ofiarowane i wykonane przez Piekarnię Państwa Błachnio w Wolinie oraz "maliny Celiny", które zawekowała i przekazała p. Celina Andrykowska z Troszyna. Dużym zainteresowaniem cieszyła się licytacja fotografii ukazującej budynek Urzędu Miejskiego, ofiarowanej przez Muzeum Regionalne w Wolinie. Fotografia ta została zlicytowana dwukrotnie! Podziękowania należą się Radnej Rady Miejskiej w Wolinie p. Janinie Tomasik, która ofiarowała srebrne serduszko na licytację. Podczas aukcji wylicytowana została też kamizelka odblaskowa ofiarowana przez posterunek Policji w Wolinie, oryginalne podkowy ofiarowane przez p. Wiktora Nowaka, a także dresowa bluza z logo sekcji zapaśniczej WIKING WOLIN ofiarowana przez p. Artura Sobolewskiego. Nie sposób wymienić wszystkich ofiarodawców, ale podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do tak rekordowej kwoty z licytacji. Zaznaczyć należy również coroczny udział p. Tomasza Kubika (instruktor nauki gry na perkusji w ośrodku kultury w Wolinie), który co roku bezinteresownie przyjeżdża z Kamienia Pomorskiego do Wolina i wykonuje ogromnych rozmiarów serce z czerwonych balonów.

Bardzo ważną rolę podczas tegorocznego finału odegrali opiekunowie wolontariuszy z ramienia szkół, a byli to p. Elżbieta Chocian ZSP prowadząca ścisły nadzór nad realizacją programu w ZSP w Wolinie, p. Jolanta Leszczyńska i Edyta Racko z Publicznego Gimnazjum w Wolinie, które oprócz nadzoru nad wolontariuszami z poświęceniem liczyły zebrane pieniądze. Na podkreślenie zasługuje fakt licznego udziału w Finale, licytacji, przedstawicieli władz lokalnych. Radni Rady Miejskiej w Wolinie na czele z Przewodniczącym RM p. Janem Frankowskim oraz Burmistrz i Zastępca Burmistrza Wolina nie szczędzili pieniędzy nie tylko podczas licytacji w Ośrodku Kultury, ale zasilali też puszki wolontariuszy kwestujących w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie.

Każdorazowo koordynacją i współorganizacją wszystkich elementów programu WOŚP w Wolinie zajmują się pracownicy Ośrodka Kultury w Wolinie oraz placówek wiejskich w  Troszynie, Wisełkce i Dargobądzu. Swój niepodważalny udział w całej akcji mają również pracownicy Gospodarstwa Pomocniczego przy Urzędzie Miejskim w Wolinie.

Nie sposób wymienić wszystkich z osobna. Do sukcesu przyczynili się hojni mieszkańcy, organizatorzy wraz z wolontariuszami, oraz wszyscy artyści. Organizatorzy dziękują wszystkim za serce i ofiarność. Siema do następnego Finału.