• Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji

XX Finał WOŚP w Wolinie

Ośrodek Kultury Gminy Wolin był organizatorem Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w latach dziewięćdziesiątych. Po krótkiej przerwie od roku 2004 Ośrodek we współpracy z Gminą Wolin organizuje kolejne Finały WOŚP. Od roku 2008 współorganizatorem, obok Ośrodka i Gminy, jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie.

Po raz kolejny okazało się, że nie wielkość i liczebność miasta, ale ofiarność i serce są ważne. Kolejny raz wolinianie udowodnili, że mają niezwykle gorące serca. Jak, co roku Wolin przyłączył się do Sztabu w Międzyzdrojach przy Międzynarodowym Domu Kultury. Podczas tegorocznego XX Finału WOŚP zebraliśmy rekordową sumę 12 437zł, a także srebrną biżuterię, która zostanie przesłana przez Sztab Międzyzdroje do Warszawy.

Choć aura była niesprzyjająca, co wróżyło słaby wynik, to serca ofiarodawców i zaangażowanie wolontariuszy i ich opiekunów przyczyniły się do zebrania rekordowej  kwoty. Podczas tegorocznego Finału kwestowała grupa 30 wolontariuszy, a byli to przede wszystkim uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Troszyn, uczniowie Publicznego Gimnazjum, Drużyna WOPR-u Wolin. Nie sposób nie wymienić wszystkich wolontariuszy z imienia i nazwiska, bo choć deszcz i wiatr wiał w oczy, Oni z poświęceniem przemierzali cały Wolin, a nawet okolice, a byli to: Mateusz Strzelecki, Klaudia Tokarska, Aleksandra Tkacz, Anna Sobieraj, Dominika Dziadek, Roksana Turczynowicz, Roksana Szulejewska, Apolonia Borzęcka, Wiktoria Fiedorowicz, Aleksandra Marchlewska, Patrycja Paliwoda, Anna Prymus, Katarzyna Rudnicka, Marta Zaklikowska, Barbara Felusiak, Kamila Zając, Monka Sech, Natalia Kuczyńska, Monika Tłuścik, Marta Karmiłowicz, Klaudia Juszczyk, Joanna Chorożewicz, Ewelina Sadowska, Marcela Radzijewska, Paula Żurawska, Kinga Jaworek, Sandra Skiba, Paulina Romanowska, Radosław Zając. Jak co roku w gronie wolontariuszy był Radny Rady Miejskiej p. Wiktor Nowak z synem Jarkiem Nowakiem.

Zbiórkom i licytacjom towarzyszyło mnóstwo atrakcji. Na starcie, o godz. 10 drużyna samorządowców rozegrała mecze piłki siatkowej z drużyną uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Profesjonalną organizacją oraz sędziowaniem rozgrywek zajęła się nauczycielka ZSP Pani Magdalena Frankowska. Ciekawy program artystyczny zaproponowany został przez współorganizatora tj. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, gdzie w repertuarze Marka Grechuty wystąpił Szymon Nowak i Paulinka Badelewska. Jak zwykle wystąpiły przedszkolaczki Publicznego Przedszkola pod kierunkiem p. Ewy Szofer i p. Joanny Rek. Ponadto, w wokalno-instrumentalnym występie, mogliśmy posłuchać Paulinki Serokos. Jak oceniła widownia, "dali czadu" w rockowym koncercie członkowie zespołu RISING FORCE w osobach: Mateusz Spustek, Mateusz Kwieciński i Piotr Jasiński. Tegoroczne obchody Finału uświetnił swoim występem instrumentalny zespół p.n. SARATOWSKIE HARMONIJKI, który specjalnie na woliński WOŚP został zaproszony z miasta Samara w Rosji. Zwieńczeniem programu artystycznego, był koncert folkowego zespołu DAIR ze Szczecina.

Tradycyjnie, przejażdżki bryczką, zaproponował p. Wiktor Nowak ze swoim kilkuletnim synem Jareczkiem. Równie niezwykłym wolontariuszem był przepięknie ubrany  Św. Mikołaj z Publicznej Szkoły Podstawowej w Troszynie w osobie samego dyrektor szkoły p. Piotra Karlińskiego. Wolontariuszki Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło w Wolinie, tradycyjnie serwowały domowe wypieki, a uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oprócz ciast serwowali szczodrym ofiarodawcom bigos.

W tegoroczną akcję WOŚP-u włączył się Marcin Somerlik, który zorganizował pokazy replik umundurowania i broni wojsk amerykańskich jednostek i jednostek specjalnych. Doskonale spisało się Stowarzyszenie Miłośników Samochodów Terenowych 4X4 Wyspa Wolin, którzy zorganizowali pokaz 8 pojazdów terenowych i ufundowali kilkugodzinną przejażdżkę w teren jednym z tych pojazdów, a przejażdżka ta była przedmiotem licytacji.
Bez strażaków z OSP Wolin coroczna zbiórka nie cieszyłaby się takim, jak dotąd powodzeniem. To pod ich nadzorem i przy współpracy z wolontariuszami i Bractwem Kurkowym zorganizowane zostało widowiskowe "światełko do nieba". Strażacy OSP Wolin zorganizowali również widowiskowy pokaz ratownictwa drogowego.

Stałym punktem programu WOŚP w Wolinie jest licytacja różnych ofiarowanych przedmiotów, wyrobów itd. Pani Danuta Zwierzyńska, która jak co roku poprowadziła akcję, przeszła samą siebie wylicytowała kwotę w wysokości ok. 3000,00 zł, to również rekord dotychczasowych Finałów WOŚP organizowanych w Wolinie. Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się ofiarowane i misternie wykonane kolczyki z filcu oraz malowana porcelana przez Karolinę Gołębiowską, witraż ofiarowany i wykonany przez p. Żanetę Kazimierską-Zając, a także witraż wykonany przez młodzież uczęszczającą do ośrodka kultury na zajęcia z witrażownictwa. Jak co roku, artysta plastyk z ośrodka kultury w Wolinie, p. Daniel Strzelczyk, rysował karykatury wszystkim chętnym, a jednocześnie hojnym ofiarodawcom. Podczas zbiórki zlicytowane zostały też pyszne torty ofiarowane i wykonane przez Piekarnię Państwa Błachnio w Wolinie, a także konfitury i inne przetwory p. Józefy Krupy. Muzeum Regionalne w Wolinie znalazło się również w gronie ofiarodawców, a przekazane kalendarze i torby z herbem Wolina licytowane były dwukrotnie. Podziękowania należą się Radnej Rady Miejskiej w Wolinie p. Janinie Tomasik, która ofiarowała srebrne serduszko na licytację. Do grona ofiarodawców należy również Sekcja zapaśnicza WIKING WOLIN, która ofiarowała na licytację koszulkę ze swoim logo. Nie sposób wymienić wszystkich ofiarodawców, ale podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do tak rekordowej kwoty z licytacji. Zaznaczyć należy również coroczny udział p. Tomasza Kubika (instruktor nauki gry na perkusji w ośrodku kultury w Wolinie), który co roku bezinteresownie przyjeżdża z Kamienia Pomorskiego do Wolina i wykonuje ogromnych rozmiarów serce z czerwonych balonów.

Bardzo ważną rolę podczas tegorocznego finału odegrali opiekunowie wolontariuszy, a byli to p. Anna Podorska ZSP Wolin, Ida Tokarska opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej Troszyn, p. Kamila Matecka i Dariusz Felisiak z PG Wolin. Na podkreślenie zasługuje fakt licznego udziału w Finale, licytacji, przedstawicieli władz lokalnych. Radni Rady Miejskiej w Wolinie na czele z Przewodniczącym RM p. Janem Frankowskim oraz Burmistrz Eugeniuszem Jasiewiczem i Zastępca Burmistrza p. Ryszardem Mrozem, którzy nie szczędzili pieniędzy nie tylko podczas licytacji w Ośrodku Kultury, ale zasilali też puszki wolontariuszy kwestujących na ulicach miasta.

Nie sposób wymienić wszystkich z osobna. Do sukcesu przyczynili się hojni mieszkańcy, organizatorzy, wolontariusze oraz wszyscy artyści. Organizatorzy dziękują wszystkim za serce i ofiarność. Siema do następnego Finału.