• Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji

XXI Finał WOŚP w Wolinie

Ośrodek Kultury Gminy Wolin był organizatorem Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już w latach dziewięćdziesiątych. Po krótkiej przerwie od roku 2004 Ośrodek we współpracy z Gminą Wolin, Ochotniczą Strażą Pożarną organizuje kolejne Finały WOŚP. Od roku 2008 współorganizatorem, obok Ośrodka Kultury w Wolinie, Gminą, OSP Wolin, jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.

Podczas tegorocznego, XXI Finału WOŚP, do grona współorganizatorów włączyło się bardzo aktywnie Publiczne Gimnazjum w Wolinie i Rada Rodziców tejże szkoły. Po raz kolejny okazało się, że nie wielkość i liczebność miasta, ale ofiarność i serce są ważne. Kolejny raz wolinianie udowodnili, że mają niezwykle gorące serca. Jak, co roku Wolin przyłączył się do Sztabu w Międzyzdrojach przy Międzynarodowym Domu Kultury. Podczas tegorocznego XXI Finału WOŚP zebraliśmy rekordową sumę 13 754,48 zł. Choć dzień był dość mroźny, co wróżyło słaby wynik, to serca ofiarodawców i zaangażowanie wolontariuszy i ich opiekunów przyczyniły się do zebrania rekordowej kwoty. Podczas tegorocznego Finału kwestowała grupa 33 wolontariuszy, a byli to uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wolinie, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Wolina, uczniowie Publicznego Gimnazjum w Wolinie, harcerze III Drużyny Harcerskiej Wolińskie Gryfy, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolinie. Nie sposób nie wymienić wszystkich wolontariuszy z imienia i nazwiska, którzy od 9 rano do późnych godzin wieczornych kwestowali na rzecz WOŚP-u, a byli to: Aleksandra Tkacz, Krystyna Lewandowska, Łukasz Mucha, Szymon Juszczak, Wiktoria Jarnutowska, Roksana Szulejewska, Jakub Koniuto, Krzysztof Dziduch, Gabriela Szymańska, Wiktoria Fiedorowicz, Aleksandra Marchlewska, Paulina Sołtys, Kinga Jankowska, Aleksandra Żurawska, Justyna Rek, Aleksandra Różowska, Sara Sieńska, Natalia Szcześniak, Patrycja Guziak, Klaudia Marszałkowska, Izabela Gajowniczek, Ola Stochniałek, Maciej Gan.

Jak co roku w gronie wolontariuszy był Radny Rady Miejskiej p. Wiktor Nowak z synem Jarkiem Nowakiem. Zbiórkom i licytacjom towarzyszyło mnóstwo atrakcji. W udekorowanej przez Luizę Prokop (OKGWolin) i Magdalenę Kucharczyk (pracownik Muzeum w Wolinie) sali, o godz. 11.00 drużyna najmłodszych zawodników klubu VINETA, rozegrała pokazowy, emocjonujący mecz piłki nożnej pod okiem trenera p. Pawła Manke. Występy artystyczne nie mogły się odbyć bez udziału p. Ireneusza Serokosa, który bezbłędnie obsługiwał ogrom sprzętu nagłośnieniowego. Jak co roku wystąpiły przedszkolaczki Przedszkola Miejskiego w Wolinie pod kierunkiem p. Grażyny Taczyniec w przedstawieniu pt. "BAL U PANI JESIENI". W programie artystycznym wystąpili również: zespół wokalny WOLINIANKI, CHÓR JULIN, ZESPÓŁ WOKALNY PG WOLIN, szczeciński zespół pod kierunkiem Bernarda Burdy z repertuarem znanych zespołów m. in. QUEEN. Jak oceniła widownia, "dali czadu" w rockowym koncercie członkowie zespołu RISING FORCE w osobach: Mateusz Spustek, Mateusz Kwieciński i Piotr Jasiński, a niewątpliwą gwiazdą byli KONDZIOR I PRZEMO CZAPLIŃSCY w hip hopowym repertuarze. Tegoroczne obchody

Finału uświetnili swoim występem artyści z Rosji i Kazachstanu, ludowy zespół ZARIANKA z Rosji, młodzieżowy zespół WESOŁY DYLIŻANS również z Rosji oraz taneczny zespół z Kazachstanu - Studio Baletowe Bajkienovych. Tradycyjnie, przejażdżki bryczką, zaproponował p. Wiktor Nowak. Równie niezwykłym wolontariuszem był przepięknie ubrany Mikołaj z Publicznej Szkoły Podstawowej w Troszynie w osobie samego dyrektor szkoły p. Piotra Karlińskiego. Wolontariuszki Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów koło w Wolinie, tradycyjnie serwowały domowe wypieki, a uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych oprócz ciast  serwowali szczodrym ofiarodawcom grochówkę. Strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolinie oprócz pokazów strażackich, ratownictwa drogowego i medycznego, pomocy przy organizacji całości, serwowali smakołyki z grilla. Panie kucharki Publicznego Gimnazjum w Wolinie przygotowały gorące posiłki nie tylko dla wolontariuszy. Zaangażowaniem wykazała się Rada Rodziców Publicznego Gimnazjum w Wolinie, której członkowie zaproponowali domowe wypieki. Podziękowania kierujemy również do p. Arkadiusza Masiukiewicza - Tawerna Kaphorn, który udostępnił swój namiot pod organizację punktu z gorącymi posiłkami. W tegoroczną akcję WOŚP-u włączyła się grupa NAVIKON, której członkowie zorganizowali strzelnicę paint balla. Doskonale spisało się Stowarzyszenie Miłośników Samochodów Terenowych 4X4 Wyspa Wolin, którzy zorganizowali pokaz kilku pojazdów terenowych i przejażdżki pełne wrażeń. Po raz pierwszy mogliśmy obejrzeć pokaz tresury psa policyjnego, który poprowadził młodszy aspirant Paweł Jankiewicz Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim. Bez strażaków z OSP Wolin coroczna zbiórka nie cieszyłaby się takim, jak dotąd powodzeniem. To pod ich nadzorem i przy współpracy z wolontariuszami i Bractwem Kurkowym zorganizowane zostało widowiskowe "światełko do nieba". Ofiarodawcom, którzy zafundowali światełko do nieba należą się podziękowania, a są to: Burmistrz Wolina, BUDINSEL - Marek Szewczyk, K&B S.A. Rzeczyn Józef Krupa i Hubert Bricout, FH WIKING Wanda Manke, Radni Rady Miejskiej w Wolinie z p. Wiktorem Nowakiem na czele.

Stałym punktem programu WOŚP w Wolinie jest licytacja różnych ofiarowanych przedmiotów, wyrobów itd. Pani Danuta Zwierzyńska, która jak co roku poprowadziła akcję, przeszła samą siebie wylicytowała kwotę w wysokości 1786,00 zł to również rekord dotychczasowych Finałów WOŚP organizowanych w Wolinie. Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się ofiarowane i misternie wykonane prace uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, Harcerzy Wolińskie Gryfy, witraże wykonane przez młodzież uczęszczającą do ośrodka kultury na zajęcia z witrażownictwa. Jak co roku, artysta plastyk z ośrodka kultury w Wolinie, p. Daniel Strzelczyk, rysował karykatury wszystkim chętnym, a jednocześnie hojnym ofiarodawcom. Podczas zbiórki zlicytowane zostały też pyszne torty ofiarowane przez Piekarnię Cukiernię BŁACHNIO Bojarun Wanda Wolin, a także konfitury i inne przetwory p. Józefy Krupy. W gronie ofiarodawców znalazło się też Muzeum Regionalne w Wolinie, Klub VINETA Wolin, Ośrodek Kultury Gminy Wolin, Publiczne Gimnazjum w Wolinie oraz Karolina Gołębiowska, która ofiarowała ręcznie malowane, porcelanowe naczynia. Ponadto jeszcze przez cztery dni będzie można licytować na stronie www.allegro.pl 2-osobowy rejs jachtem regatowym, podczas Pucharu Świata w Wolinie (regaty Wolin Match Race 2013 w ramach cyklu Polish Matrch Tour, etap w Wolinie organizowane podczas obchodów Dni Wolina). Nie sposób wymienić wszystkich ofiarodawców, ale podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do tak rekordowej kwoty z licytacji.
Bardzo ważną rolę podczas tegorocznego finału odegrali opiekunowie wolontariuszy, a byli to p. Anna Podgórska ZSP, Jacek Jarnutowski, Damian Szcześniak opiekun Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej z Wolina, p. Agnieszka Szymańska opiekun Harcerskiej
Drużyny Wolińskie Gryfy, p. Agnieszka Romaniuk z Publicznego Gimnazjum w Wolinie. Na podkreślenie zasługuje fakt udziału w Finale i licytacji, przedstawicieli władz lokalnych. Burmistrz Wolina p. Eugeniusz Jasiewicz i Zastępca Burmistrza p. Ryszard Mróz, nie szczędzili pieniędzy nie tylko podczas licytacji, ale zasilali też puszki wolontariuszy kwestujących na ulicach miasta. Aktywny udział w licytacji wzięli także udział Dyrektor Muzeum w Wolinie p. Ryszard Banaszkiewicz oraz Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Wolinie p. Joanna Wojtczak.
Nie sposób wymienić wszystkich z osobna. Do sukcesu przyczynili się hojni mieszkańcy, organizatorzy, wolontariusze oraz wszyscy artyści. Wśród organizatorów jest wielu takich, których nie koniecznie było widać, ale którzy odegrali bardzo ważną rolę w organizacji całego przedsięwzięcia, a są to pracownicy Ośrodka Kultury Gminy Wolin, pracownicy Referatu Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Wolinie, pracownicy Publicznego Gimnazjum w Wolinie, jak również pracownicy ZGKiM Wolin. Organizatorzy dziękują wszystkim za serce i ofiarność. Siema do następnego Finału.