• Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji

Dzień Dzieciaka i Strażaka 2016 - relacja

W przepięknej scenerii wolińskiego parku dnia 28.06.2016 r. odbyła się XIII edycja imprezy pod nazwą „Dzień Strażaka i Dzieciaka”. Przed trzynastu laty, z inicjatywy Ośrodka Kultury w Wolinie i Ochotniczej Straży Pożarnej Wolin, odbył się pierwszy taki  piknik.

Od drugiej edycji impreza zyskała przychylność Burmistrza Wolina i Rady Miejskiej, dzięki czemu na stałe została wpisana w kalendarz imprez odbywających się w mieście i do dziś, decyzją władz miejskich, jest współfinansowana ze środków Gminy Wolin. Po raz pierwszy  Ośrodek Kultury pozyskał sponsorów „DNIA STRAŻAKA I DZIECIAKA” , którymi są Celowy Związek Gmin R-XXI oraz   Glencore Polska Sp. z o.o. - Glenport Sp. z o.o. - Elewator Zbożowy w Czarnogłowach.

Na scenie amfiteatru odbyły się wspaniałe występy a były to:
•    „WAKACYJNE PIOSENKI” – występ wokalny przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego z Oddziałem  Żłobkowym  w Wolinie;
•     Występ zespołu wokalnego „WIOLINKI” pod kierunkiem Przemysława Krawczyńskiego z Ośrodka Kultury Gminy Wolin;
•    „PINOKIO” oraz  „ZAJĘCZA CHATKA” – przedstawienie w wykonaniu TEATRU „ART-RE” z Krakowa;
•    POKAZ RATOWNICTWA PRZEDMEDYCZNEGO – OSP w Wolinie oraz OSP w Kołczewie;
•    POKAZ NIEOZNAKOWENEGO RADIOWAZU POLICJI – Komisariat Policji Wolin;
•     „JAK PRACUJĄ PSZCZÓŁKI?” – interaktywna lekcja  poprowadzona przez Jerzego Grabskiego Mistrza dyplomowanego, Instruktora matek pszczelich oraz Marka Mazura. Wystawa historycznego  i współczesnego sprzętu pszczelarskiego, pokaz kręcenia miodu, degustacja miodu, stoisko z miodami.
Moc atrakcji czekał na dzieci  poza sceną a były to:
•    KONKURS PLASTYCZNY pt.: „RODZINA NA TAK! – zilustruj wspólne spędzanie czasu z rodziną”;
•    KONKURS PLASTYCZNY pt.: „EKOLOGICZNA POCZTÓWKA Z WOLINA” – stwórz i wyślij swoją eko-pocztówkę na mobilnej EKOPOCZCIE. Wszystkie wysłane pocztówki wzięły udział w losowaniu nagrody specjalnej - ROWERU!!!;
•    STRZELNICA ŁUCZNICZA;
•    POKAZY I PRZEJAŻDŻKI SAMOCHODAMI TERENOWYMI;
•    EKO UL – działania plastyczne;
•    AKADEMIA CYRKOWA – żonglerka, slackline, trapez, BAŃKOWA KRAINA, DMUCHAŃCE – zjeżdżalnia, zamek, ścianka wspinaczkowa, SZCZUDLARZE, MALOWANIE BUZIEK, BALONY Z HELEM.
Jak co roku koło PZW NR 24 w Wolinie zorganizowało  Zawody w Wędkarstwie  Spławikowym, które ciszą się dużym powodzeniem.

Laureatami dorocznego konkursu wędkarskiego zostali:
I miejsce Dawid Mitura,
II miejsce Martyna Nowicka,
III miejsce Piotr Mitura.
Nagrody dla zwycięzców wręczył Waldemar Wrona Prezes Koła PZW NR 24 w Wolinie.

Laureatami konkursu plastycznego pt. „Ekologiczna pocztówka z Wolina” zostali:
Kategoria I

I miejsce Aleksander Moraczewski
II miejsce Martyna Maksymowicz oraz Antoni Czerniak
III Miejsce Anna Frankowska
Kategoria II
I miejsce Julianna Strzelczyk
II miejsce Amelia Mazur
III miejsce Wiktoria Jurczuk oraz Kornelia Zużewicz
Przyznano wyróżnienia dla: Mai Kucharczyk, Piotra Czecha, Szymona Pastuszki.

Wśród  30 uczestników konkursu „Sierotka” wylosowała rower, szczęście uśmiechnęło się do 8 letniej Julii z Wolina.

Laureaci konkursu plastycznego pt „Rodzina na Tak!” zostali:
I Kategoria
I miejsce Amelia Tyszkiewicz
II miejsce Sandra Jabłońska
III miejsce Małgosia Schabek
II Kategoria
I miejsce Zofia Brabańska
II miejsce Marcin Rodak
III miejsce Julianna Strzelczyk
III Kategoria
I miejsce Weronika Brabańska
IV Kategoria
I miejsce Daria Banak
Wyróżnienia: Maja Kucharczyk, Maja Lewandowska .

Udział strażaków OSP Wolin i Kołczewo w tym przedsięwzięciu, jest wręcz nieoceniony. To oni uczestniczą we wszystkich pracach przygotowawczych, czuwają nad bezpieczeństwem dzieci, pomagają przy pieczeniu kiełbasek, a także uatrakcyjniają program pokazami strażackimi. Organizacja tak dużego wydarzenia nie byłaby też możliwa bez zaangażowania i pomocy pracowników Referatu Gospodarczego Urzędu Miejskiego w Wolinie. Do grona osób, którzy współpracują przy organizacji tej cyklicznej imprezy zalicza się też Pan Wiktor Nowak z synem Jarkiem, którzy  sprawiają ogromną frajdę dzieciom, organizując im przejażdżki bryczką. Aby dzieci mogły korzystać ze wszystkich atrakcji za darmo, potrzebni są sponsorzy, w tym roku byli to: Glencore Polska Sp. z o.o. - Glenport Sp. z o.o. - Elewator Zbożowy w Czarnogłowach, Celowy Związek Gmin R-XXI ,Nowogard, K&B&A Sp. z o.o. LTD, Rzeczyn, „SEBASTIAN” Usługi Ogólnobudowlane – Bronisław Dyzma, Kruczek Daniel, Firma handlowo-usługowa - Wolin, Sołectwo Troszyn, Parafia Świętego Mikołaja Biskupa w Wolinie, Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Wolińskiej, Magazyn Towarów Masowych Bożena Wawszczak, Grażyna Oleśków, Adam Oleśków Spółka Jawna - Wolin, Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Terenowych Stowarzyszenie 4x4 Wyspa Wolin, Wolińskie Stowarzyszenie Miłośników Łucznictwa Tradycyjnego, Mariusz Kucharczyk, Marek Mazur, Jerzy Grabski, „Efekt” Agencja Reklamy Wolin,  Opakowania Pama-Pak Marek Markiewicz – Wolin. Organizatorami byli: Ośrodek Kultury Gminy Wolin, Gmina Wolin, OSP Wolin, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wolinie.

Następny Dzień Strażaka i Dzieciaka już za rok, zatem zapraszam wszystkich serdecznie do zabawy i pomocy w organizacji. Dzieci z roku na rok jest coraz więcej a ich uśmiechnięte buzie to najlepsze podziękowanie.

Joanna Kulikow