• Gminne Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji

IX MIĘDZYNARODOWY PROJEKT KARAWANA KULTURY LATA ARTYSTYCZNEGO

Tegoroczny IX Międzynarodowy projekt Karawana Kultury Lata Artystycznego zapoczątkowany został przed 9 laty przez Pana Leszka Rodziewicza. Gmina Wolin i Ośrodek Kultury Gminy Wolin ściśle współpracuje z Art-Center Centrum Wsparcia Kreatywności Edukacji i Kultury w Moskwie.

Pani Irena Lebiedzińska, która z ramienia  Art-Center  współorganizuje wydarzenia na terenie Polski, rozpowszechnia informację o imprezie i zachęca artystów pochodzących z Rosji, Białorusi, Estonii a także innych krajów do zaprezentowania się polskiej publiczności. Dużą rolę odgrywają tu artykuły informujące o wydarzeniach kulturalnych odbywających się na terenie naszego regionu. Informacje o wydarzeniach zamieszczane są w gazecie rosyjskiej pt.: "Muzyczny Klondajk", której wydawcą jest Art-Center. Dzięki artykułom informacje trafiają do wielu artystów, którzy zgłaszają chęć wzięcia udziału w tego rodzaju przedsięwzięciach.

Podczas tegorocznej Karawany Kultury Lata Artystycznego gminę Wolin oraz województwo zachodniopomorskie odwiedziło 300 artystów, wśród których znaleźli się zarówno tancerze, instrumentaliści a także zespoły wokalne. Występy AWANTIURIN (Rosja), NAPEWY ROSSII (Rosja), KRASNOGORIE (Rosja), SIBIRSKIE UZORY (Rosja), NARWA (Estonia) uświetniły piątkowy program na scenie w dniu 21.06.2013r. podczas obchodów DNI WOLINA 2013. Tydzień później w kolegiacie św. Michała wspaniały koncert dały chóry ZANGER (Rosja) i KARELSKAJA AKWAREL (Karelia), soliści instrumentaliści muzyki dawnej zespołu BREWIS z Kaliningradu oraz zespół instrumentów ludowych KWIATY NATCHNIENIA z Moskwy.  Występy DIAMAND (Karelia), SALWIANOCZKA (Rosja), PEREZWON i TOPOTUSZKI (Rosja), SERGIEJ WORONOW i DUET JAGORY (Estonia), tancerki AZIZY OSPANOWEJ (Kazachstan), LIRA (Białoruś) uświetniły sobotni program na scenie w dniu 27.07.2013r. podczas obchodów imprezy towarzyszącej Festiwalowi Słowian i Wikingów pn.: "SZANTY I FOLK NAD DZIWNĄ". W ramach Karawany Kultury w dniu 31.07.2013r. w Ośrodku Kultury Gminy Wolin w Tawernie Kaphorn w Wolinie (ul. Zamkowa 23), odbył się przepiękny niepowtarzalny koncert wielu utalentowanych artystów.

Podczas środowego koncertu można było obejrzeć taniec cygański, wschodni i indyjski w wykonaniu grupy tanecznej DIAMAND, swój rodzimy taniec ludowy wykonała OSPANOWA AZIZA z Kazachstanu,  PETENEWA EWGENIA kompozytorka i pianistka wykonała autorski koncert, utwory fortepianowe wykonali także MORŁOŻOWA ELENA i KASIMOW IWAN z Rosji a także KUDAJBERGEN ARAJ z Kazachstanu. KASIMOW IWAN poza fortepianem zagra na saksofonie. GAŁYMŻANYŁY TERMIŁAN zagrał na klarnecie, natomiast MUZAPAROWA KAMILA zagrała na oboju. CZERNIAK EWGENY reprezentujący Rosję i Izrael, oczarował publiczność swoim niepowtarzalnym głosem (tenor) wprawiając publiczność w osłupienie. Przepiękne przedsięwzięcie jakim jest Karawana Kultury pozwala rozszerzyć horyzonty zarówno wykonawcom jak i publiczności, która podziwiając artystów w żywiole ma okazję zapoznać się z namiastką kultury innych narodowości.

Zdjęcia: Robert Tomasz Zięba